تست های تشخیصی و تشخیص بیماری کرون:

بیماری کرون با طیف وسیعی از علائم و نشانه ها مشخص می شود، بنابراین هیچ تست واحدی که بتواند بیماری کرون را با اطمینان مشخص کند، وجود ندارد.

علائم بیماری کرون به علائم سایر بیماری ها، از جمله عفونت های باکتریایی شبیه است. برای تشخیص بیماری کرون، پزشک باید ترکیبی از اطلاعات را ارزیابی کرده و سایر علل احتمالی را حذف کند. این فرایند می تواند زمان بر باشد. اگر شما یا یکی از عزیزان شما علائمی را تجربه میکند، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کند.

  • تست های اولیه و معاینات:

در ابتدا پزشک شما، یک معاینه فیزیکی استاندارد را انجام می دهد و سپس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سلامت عمومی، رژیم غذایی، سابقه خانوادگی و محیط زندگی شما، با شما صحبت می کند. بهتر است یادداشتی حاوی علائم خود را در زمان دیدن پزشک، به همراه داشته باشید.

مراحل اولیه در فرایند تشخیص می تواند شامل آزمایش های خون و مدفوع و تصویربرداری مناسب برای ارزیابی دستگاه گوارش می باشد.

  • آندوسکوپی و بیوپسی:

پزشک شما ممکن است انجام آندوسکوپی را توصیه کند. با استفاده از دستگاه آندوسکوپ میتوان با یک دوربین کوچک داخل روده را بررسی کرد. دو نوع بررسی اندوسکوپی وجود دارد: کولونوسکوپی و آندوسکوپی از طریق دهان.

کولونوسکوپی شامل قرار دادن یک لوله انعطاف پذیر از طریق سوراخ مقعد (پایین ترین قسمت روده بزرگ) برای بررسی روده بزرگ است.

آندوسکوپی شامل قرار دادن یک لوله انعطاف پذیر از طریق دهان است که به بررسی مری، معده، اثنی عشر و قسمت اول روده کوچک می پردازد. علاوه بر مشاهده، پزشکان اغلب یک قسمت کوچک از بافت روده بزرگ یا دیگر مناطق آسیب دیده را به عنوان بیوپسی(نمونه برداری) برمی دارند. سپس این نمونه بافت به منظور تعیین وجود بیماری در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

ممکن است که آندوسکوپی و بیوپسی روش هایی تهاجمی به نظر برسند، اما با پیشرفت تکنولوژی و تکنیک های مدرن پزشکی این روش ها بدون درد و به راحتی و مانند یک فرایند سرپایی انجام میگیرد.

  • کرومواندوسکوپی:

پزشک شما ممکن است کولونوسکوپی را برای بررسی پولیپ یا تغییرات پیش سرطانی در صورت داشتن کولیت توصیه کند. کرومواندوسکوپی در واقع  شامل اسپری کردن یک مایع آبی رنگ در طول انجام عمل کولونوسکوپی می باشد تا توانایی متخصص آندوسکوپی برای تشخیص تغییرات جزئی در پوشش روده شما را افزایش دهد. این تکنیک ممکن است باعث  شناسایی پولیپ زودرس یا مسطح شود. در حین انجام آندوسکوپی پزشک می تواند از این پولیپ بیوپسی بگیرد و یا آن را بردارد. اجابت مزاج آبی رنگ پس از انجام این پروسیجر طبیعی می باشد.

  • تصویربرداری روده کوچک:

پزشک شما ممکن است بخواهد تا بخشی از روده شما را که به راحتی توسط کولونوسکوپی یا آندوسکوپی قابل رویت نیست،  بررسی کند. به طور معمول، این آزمایش ها عبارت است از انجام CT  و یاMRI  با استفاده از مایع کنتراست. از سایر تکنیک ها و یا تکنیک های جایگزین برای مشاهده روده کوچک، “کپسول آندوسکوپی” است که یک دوربین در اندازه یک قرص بلعیدنی می باشد که پس از بلع در طول گذر از روده، تصاویر روده کوچک را ثبت می کند و این تصاویر به گیرنده ارسال می شود سپس دوربین از طریق اجابت مزاج دفع میگردد. از روش های دیگر می توان به آندوسکوپی اختصاصی با عنوان “آندوسکوپی بالون” اشاره کرد که برای دیدن مناطقی از روده باریک که به سختی قابل مشاهده است، استفاده می شود.