انواع بیماری کرون و علائم مرتبط:

اگر شما به بیماری کرون مبتلا شده اید، مهم است که بدانید که کدام بخش از دستگاه گوارش شما تحت تاثیر قرار گرفته است و چگونه این بیماری ممکن است علائم و عوارض شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در ادامه پنج نوع بیماری کرون همراه با نشانه های آن بیان شده است:

  • ایلئوکولیت  Ileocolitis:

شایع ترین فرم بیماری کرون بوده که انتهای روده باریک( ایلئوم) و روده بزرگ(کولون) را درگیر می کند علائم شامل اسهال و کرامپ شکمی و درد در یک چهارم پایین راست یا میانه شکم می باشد. این فرم اغلب همرا با کاهش وزن چشمگیر همراه است.

  • ایلیت Ileitis

این نوع از بیماری کرون تنها بر روی روده کوچک تاثیر گذاشته و علائمی مشابه با ایلئوکولیت دارد. در موارد شدید، علایم ممکن است شامل فیستول یا آبسه التهابی در ربع پایین راست شکم باشد.

  • بیماری کرون معده و اثنی عشر Gastroduodenal Crohn’s disease

این نوع از بیماری بر روی معده و ابتدای روده کوچک تاثیر می گذارد. علائم این فرم از کرون شامل: از دست دادن اشتها، کاهش وزن، تهوع و استفراغ است.

  • Jejunoileitis

این نوع از بیماری در قسمت های ابتدای روده کوچک پدیدار می شود. علائم آن شامل درد خفیف تا شدید شکمی، گرفتگی بعد از وعده های غذایی و همچنین اسهال است. در موارد شدید و یا پس از دوره های طولانی، امکان تشکیل فیستول نیز وجود دارد.

  • کولیت گرانولوماتوز (granulomatous)

این نوع  از بیماری کرون، تنها روی روده بزرگ تاثیر می گذارد. علائم  آن عبارتند از اسهال، خونریزی رکتال و بیماری در اطراف مقعد (آبسه، فیستول، زخم). ضایعات پوستی و درد مفصلی در این فرم از بیماری کرون شایع تر از انواع دیگر است .