روش های درمان بیماری کولیت

هدف اصلی در درمان کولیت اولسروز کمک به بیماران برای تنظیم سیستم ایمنی بدن آن ها است. در حالی که هیچ درمان شناخته شده ای برای کولیت اولسروز و دوره های عود بیماری وجود ندارد، ترکیبی از گزینه های درمانی می تواند به شما در کنترل بیماری کمک کند و شما را به سمت زندگی عادی و آگاهانه تر هدایت کند.

درمان کولیت اولسروز و دیگر انواع بیماریهای التهابی روده (IBD) چند وجهی است و شامل استفاده از دارو، تغییرات در رژیم غذایی، تغذیه و گاهی اوقات روش های جراحی برای اصلاح و یا حذف قسمت های متفاوتی از دستگاه گوارش است.

 

  • روش های دارویی

روش های دارویی  برای کولیت اولسروز می تواند التهاب روده بزرگ را متوقف کند و اجازه بدهد که بافت روده بهبود یابد. هم چنین علائمی شامل اسهال، خونریزی و درد شکمی نیز کاهش یابد.

هنگامی که علائم بیماری تحت کنترل قرار گیرند (القاء بهبودی)، درمان دارویی برای کاهش دوره های تشدید بیماری مورد استفاده قرار می گیرد (حفظ بهبودی). با درمان مناسب در طول زمان، می توان دوره های بهبودی را افزایش و دوره هایی  که بیماری عود می کند را کاهش داد. امروزه چندین نوع از داروها برای درمان کولیت اولسروز استفاده می شود.

  • درمان های ترکیبی

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک درمان اضافی در ترکیب با درمان اولیه برای افزایش کارآیی آن پیشنهاد کند. به عنوان مثال، درمان ترکیبی میتواند شامل اضافه کردن یک درمان بیولوژیک به یک درمان ایمن سازی باشد. همانطور که در همه درمان ها، خطرات و مزایای ترکیب درمان وجود دارد. درمان ترکیبی می تواند اثربخشی درمان بیماریهای IBD را افزایش دهد، اما ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی و مسمومیت ها نیز گردد. پزشک شما روش های درمانی که با شرایط بیماری شما سازگار است را شناسایی و ارائه می دهد .

  • رژیم غذایی و تغذیه

در حالی که کولیت اولسروز توسط غذاهایی که می خورید ایجاد نمی شود، ممکن است متوجه شوید که هنگامی که به این  بیماری مبتلا هستید، غذاهای خاص می توانند علائم را تشدید کنند. مهم این است که رژیم سالم و آرامش بخشی را حفظ کنید که باعث کاهش علائم شما و جایگزینی مواد مغذی از دست رفته و بهبود بیماری می شود.

برای افراد مبتلا به بیماری کولیت اولسروز، لازم است که تغذیه مناسب را حفظ کنند، زیرا بیماری کولیت اولسروز اغلب باعث کاهش اشتها و افزایش نیاز بدن به انرژی می شود. علاوه بر این، علائم رایج مانند اسهال می تواند توانایی بدن برای جذب پروتئین، چربی، کربوهیدرات ها و همچنین آب، ویتامین ها و مواد معدنی را کاهش دهد.

بسیاری از افرادی که بیماری های کولیت اولسروز را تجربه می کنند، می بینند که غذاهای نرم و ملایم باعث ناراحتی کمتر نسبت به غذاهای تند و فیبردار می شوند. در حالی که رژیم غذایی می تواند انعطاف پذیر باقی بماند و شامل غذاهای مختلفی از همه گروه های غذایی باشد، پزشک شما احتمالا توصیه می کند که در صورتی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، مصرف لبنیات خود را محدود کنید.

  • عمل جراحي

در یک چهارم تا یک سوم بیماران مبتلا به کولیت اولسروز، درمان های پزشکی به طور کامل موفق نیست و یا عوارضی را ایجاد  می کند. تحت این شرایط، ممکن است جراحی در نظر گرفته شود. این عمل شامل حذف روده بزرگ (کولکتومی) می شود.

بسته به تعدادی از عوامل، از جمله میزان بیماری و سن بیمار و سلامت کلی بیمار، یکی از دو روش جراحی توصیه می شود. اول، حذف تمام روده بزرگ و مقعد، با ایجاد یک ایلئواستومی یا کیسه خارجی ( باز کردن شکم که از طریق آن ضایعات به یک کیسه تخلیه می شود، که با چسب به پوست متصل است) همراه است.

امروزه بسیاری از افراد می توانند از تکنیک های جدید جراحی  بهره ببرند. در روش دیگر با حذف روده بزرگ همراه است، اما از وجود ایلئوستومی مبراست و با ایجاد یک کیسه داخلی در روده کوچک و اتصال آن به عضله مقعد، جراح می تواند یکپارچگی روده را حفظ کند و نیاز بیمار برای داشتن یک دستگاه بیرونی(استومی) را از بین می برد.