روش های درمان کرون:

ترکیبی از روش های درمانی می تواند به شما در کنترل بیماری و داشتن یک زندگی عادی کمک کند. به خاطر داشته باشید که هیچ درمان استانداردی برای همه بیماران وجود ندارد. وضعیت هر بیمار متفاوت است و برای هر فرد باید درمانی با توجه به شرایط فرد صورت گیرد. درمان کرون می تواند شامل استفاده از دارو، تغییر در رژیم غذایی و تغذیه و گاهی اوقات روش های جراحی برای ترمیم و یا برداشتن قسمت هایی از دستگاه گوارش باشد.

  • داروها:

داروهای استفاده شده به گونه ای طراحی شده اند تا التهاب های غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن، که باعث بروز علائم بیماری می شود را، مهار نمایند. این کنترل التهاب نه تنها به بهبود علائم رایجی مثل تب، اسهال و درد کمک می کند، بلکه باعث می شود تا بافت روده نیز ترمیم شود. علاوه بر کنترل و سرکوب علائم (القاء بهبودی)، دارو می تواند باعث کاهش دوره های عود (حفظ بهبودی) شود. با درمان های مناسب در طول زمان، میتوان دوره های بهبودی را افزایش و دوره ی عود را کاهش داد.  امروزه انواع مختلفی از داروها برای درمان بیماری کرون استفاده می شود.

  • درمان های ترکیبی:

در برخی موارد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که درمان دارویی دومی به داروی اولیه شما جهت افزایش کارآیی اضافه شود. به عنوان مثال، درمان ترکیبی میتواند شامل اضافه کردن یک درمان بیولوژیک به یک درمان ایمنومدولاتور باشد. مانند تمام درمانها، درمان ترکیبی خطرات و مزایای خود را دارد. درمان ترکیبی می تواند اثربخشی دارو را افزایش دهد، هر چند ممکن است که خطر بروز عوارض جانبی و مسمومیت ناشی از دارو را نیز افزایش دهد. این پزشک شما است که روش های درمانی که با شرایط بیماری شما سازگار است را شناسایی کرده و به شما ارائه میکند.

  • رژیم غذایی و تغذیه:

در حالی که بیماری کرون در اثر واکنش نسبت به غذاهایی خاص بوجود نمی آید، توجه ویژه به رژیم غذایی ممکن است باعث کاهش علائم، جایگزینی مواد مغذی از دست رفته و افزایش سرعت بهبود بیماری شود.

افراد مبتلا به بیماری کرون، لازم است که تغذیه مناسبی داشته باشند چرا که با وجود کاهش اشتها، نیاز آنان به انرژی به علت بیماری افزایش می یابد. علاوه بر این، علائم شایع این بیماری (مانند اسهال) می تواند توانایی بدن برای جذب پروتئین، چربی، کربوهیدرات ها، و همچنین آب، ویتامین ها و مواد معدنی را کاهش دهد.

بسیاری از افراد در حالت عود بیماری این تجربه را دارند که غذاهای نرم و ملایم باعث ناراحتی کمتری نسبت به غذاهای تند و فیبردار در آنها می شوند. در صورتی که شما عدم تحمل به لاکتوز داشته باشید، احتمالا” پزشک به شما توصیه می کند که مصرف لبنیات خود را محدود کنید، هر چند که رژیم غذایی شما در عین حال می تواند انعطاف پذیر و شامل غذاهای مختلفی از همه گروه های غذایی باشد.

  • عمل جراحي:

حتی با وجود استفاده از دارو و رژیم غذایی مناسب، بیش از نیمی از افراد مبتلا به بیماری کرون، در طول زندگی خود نیاز به جراحی خواهند داشت. انجام جراحی بیماری را درمان نمی کند، بلکه تنها می تواند باعث حفظ بخش هایی از دستگاه گوارش شما شده تا شما بتوانید تا جایی که ممکن است کیفیت زندگی بهتری داشته باشید.

جراحی زمانی ضروری است که علائم با داروها قابل کنترل نباشند و یا فیستول، سوراخ شدن یا انسدادی در روده ایجاد شده باشد. جراحی معمولا شامل برداشتن بخش آسیب دیده روده و ارتباط دادن دو انتهای روده سالم می باشد. این روش ها ممکن است باعث از بین رفتن علائم بیماری برای سال ها شود، هر چند در اغلب اوقات، بیماری بعدها عود می کند.

نکات کلیدی که باید در مورد جراحی بدانیم:
  • بیش از نیمی از افراد مبتلا به بیماری کرون در طی زندگی خود نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند.
  • روش های بکار رفته در جراحی بستگی به علت، شدت و محل بیماری دارد.
  • تقریبا 30% از بیمارانی که به علت بیماری کرون جراحی شده اند، عود علائم را در طی سه سال و بیش از 60% از آن ها عود را در طی 10 سال تجربه خواهند کرد.