علل بیماری کرون چیست؟ چه کسانی تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند؟

به طور تقریبی تخمین زده می شود که بیش از 40 هزار ایرانی به این بیماری مبتلا باشند. شیوع آن در دو جنس یکسان میباشد. این بیماری در هر سنی می تواند رخ دهد، هرچند در میان نوجوانان و جوانان بین 15 تا 35 ساله شایع تر است. علت بیماری کرون کاملا مشخص نیست. رژیم غذایی و استرس ممکن است باعث تشدید بیماری شود، اما این فاکتورها به تنهایی باعث ایجاد این بیماری نمی شوند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که عوامل ارثی، ژنتیک و همچنین عوامل محیطی در ایجاد این بیماری می توانند دخیل باشند.

دستگاه گوارش به طور معمول دارای باکتری های بی ضرری است که بسیاری از آنها به عمل هضم کمک می کنند. از طرف دیگر، سیستم ایمنی بدن معمولا مهاجمین خارجی مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و سایر میکروارگانیسم ها را هدف قرار می دهد. در شرایط عادی، باکتری های بی ضرر در روده ها از چنین حمله ای محافظت می شوند. در افراد مبتلا به IBD، این باکتری ها به جای مهاجمان مضر اشتباه گرفته می شوند و سیستم ایمنی به آنها واکنش نشان میدهد. در اثر این واکنش، سلول ها از خون به روده منتقل شده و التهاب ایجاد می کنند (یک پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن). در این بیماران، التهاب ایجاد شده، فروکش نمی کند و منجر به التهاب مزمن، زخم، ضخیم شدن دیواره روده و در نهایت بروز علائم در بیمار می شود.

بیماری کرون می تواند با احتمال کمی در خانواده فرد بیمار هم اتفاق بیفتد، بنابراین اگر شما یا یکی از بستگان نزدیک شما این بیماری را دارد، اعضای خانواده شما زمینه مبتلا شدن به کرون را دارند. مطالعات نشان داده اند که در درصد کمی از افراد مبتلا به بیماری کرون در ایران، یکی از بستگان درجه اول (والدین، فرزندان یا خواهر و برادر) مبتلا به بیماری التهابی روده     می باشد. این خطر در بیماری کرون بیشتر از کولیت اولسراتیو است. خطر ابتلا به IBD در صورتی که هر دو والد مبتلا به این بیماری باشند ، به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

محیطی که در آن زندگی می کنید نیز می تواند در ایجاد بیماری نقش مهمی ایفا کند. کرون در کشورهای توسعه یافته نسبت به کشورهای توسعه نیافته شایع تر است. این بیماری در مناطق شهری در مقایسه با مناطق روستایی، و در مناطق شمالی در مقایسه با مناطق جنوبی رایج تر است.